Promocja czytelnictwa w OSWG

Jak dbamy o czytelnictwo naszych uczniów? Nie jest to łatwe zadanie, ale regularnie powiększający się księgozbiór, nowości i wyposażenie biblioteki przyciągają młodych czytelników. Mam przyjemność zaprezentować inicjatywy podejmowane na rzecz rozwoju czytania książek wśród Państwa dzieci. W ośrodku od wielu lat są podejmowane działania rozwijające czytelnictwo wśród niesłyszących wychowanków, a ich efekty to wzrost zainteresowania ofertą biblioteki szkolnej i czytaniem. Poniżej przedstawiam różnego rodzaju akcje, które były podejmowane na przestrzeni ostatnich lat oraz te obecne.

Na bieżąco realizowany jest projekt Książka łatwa czy trudna, w którym uczniowie podejmują próby selekcjonowania literatury pięknej według poziomu trudności językowej (autorski podział na 4 kategorie: łatwa, średnia, trudna i bardzo trudna). Każda z tych kategorii ma swój kolor naklejony na grzbiet książki, co ma ułatwić czytelnikowi jej wybór. Kolor zielony oznacza książkę łatwą, kolor żółty – poziom średni, niebieski – trudny, a czerwony – bardzo trudny. Inicjatywa Wolny dostęp do półek  przygotowuje uczniów do samodzielności w wyborach czytelniczych, co potem im ułatwia wybór tytułów książek do kupienia do biblioteki w ramach projektu Kupujemy książki.

Bierzemy udział w charytatywnych zbiórkach książek. Książki zostały przekazane  m.in. polskim licealistom na Litwie i Białorusi za pośrednictwem Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna w ramach Ogólnopolskiej Świątecznej Zbiórki Książek „Podaruj książkę Kresowiakom, a także do szpitali dziecięcych za pośrednictwem Ogólnopolskiej Zbiórki Książek „Zaczytane biblioteki”.

Włączamy się w ogólnopolskie akcje promujące czytelnictwo. Braliśmy udział w Ogólnopolskiej Akcji Publicznego Czytania „Jak nie czytam, jak czytam”. Dbamy o to, aby w czasie dłuższych przerw od zajęć szkolnych książki nie były zapomniane, co oznacza, że uczniowie mają możliwość wypożyczenia książek na okres ferii zimowych i wakacji.

Jesteśmy beneficjentami rządowego projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Obecnie uczestniczymy w 3 edycji programu, do której zakwalifikowało się liceum ogólnokształcące. Otrzymaliśmy dofinansowanie do zakupu książek i regałów bibliotecznych, co sprawiło, że nasza biblioteka jest jeszcze ładniejsza, bardziej przyjazna, ma coraz bogatszy i ciekawszy księgozbiór. Lista książek do kupienia w ramach programu została opracowana przez uczniów i zaakceptowana przez Samorząd Uczniowski Ośrodka oraz Radę Rodziców, a także pozytywnie zaopiniowana przez Bibliotekę Publiczną nr 91 w Warszawie. Ponadto wszystkie klasy licealne zostały zaangażowane w projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru oraz dotyczące promocji czytelnictwa.

Nasi czytelnicy biorą udział w różnych konkursach czytelniczych. Uczestniczyliśmy w ogólnopolskim konkursie „Ławka z wyobraźnią” przeprowadzonym przez Fundację Zaczytani.org. Nasze już absolwentki, Karolina i Katarzyna, wykonały projekt ławki pt. „Literatura polska widziana oczami osób głuchych” w oparciu o tematykę „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Jak jest z czytaniem w Przystanku Łucka? Dużym zainteresowaniem cieszy się literatura piękna, młodzieżowa i literatura faktu, książki kryminalne, horrory oraz fantasy, a także japońskie mangi. Coraz częściej uczniowie pytają o literaturę związaną ze środowiskiem niesłyszących. Wzrasta chęć korzystania z poradników typu:

– jak zdobyć chłopaka/dziewczynę,

– jak wygląda pierwsza miłość,

– jak uniknąć depresji,

– jak nie popełnić błędów w wyborze partnera życiowego,

– jak zrealizować podróże marzeń.

Wskazuje to na fakt, że coraz bardziej powiększa się grupa czytelników chcących dokonywać świadomych wyborów życiowych. Uczniowie są teraz bardziej otwarci i nie ukrywają swoich potrzeb czytelniczych. Jest też spore grono czytelników, którzy swoje poszukiwania książkowe prowadzą poza biblioteką szkolną i coraz częściej korzystają z propozycji nauczycieli i kolegów, a nawet sami wskazują ciekawe tytuły będące bestsellerami.

Szkoła podejmuje wiele działań promujących czytelnictwo, jednak bardzo potrzebujemy wsparcia i zainteresowania czytaniem wśród młodzieży ze strony Rodziców.