Jan Paweł II w literaturze

Z okazji 100-tnych urodzin Jana Pawła II warto poczytać książki o Nim i przez Niego napisane. Co polecamy? W zbiorach naszej biblioteki znajdziecie perełki:
Kwiatki Jana Pawła II” czyli zbiór zabawnych anegdot i sytuacji, które pokazują poczucie humoru papieża Jana Pawła II. Mamy też pozycje napisane przez Karola Wojtyłę: „Posłaniec miłości”, „Tryptyk rzymski” oraz „Pamięć i tożsamość”. W tej ostatniej prezentuje swój stosunek do patriotyzmu, ojczyzny oraz kapłaństwa. Są też w naszych zbiorach listy prywatne Jana Pawła II opublikowane w książce „Pozdrawiam i błogosławię”. Rys historyczny świata w okresie pontyfikatu Karola Wojtyły jest nakreślony w pozycji „Jan Paweł II-człowiek i historia XX wieku”. Oprócz tego polecamy inne książki, które są dostępne w bibliotekach publicznych, a które warto przeczytać:
– „Dar i Tajemnica. W pięćdziesiątą rocznicę moich święceń kapłańskich”, „Wstańcie, chodźmy!” – obie autorstwa Jana Pawła II,

– „Młode lata Papieża. Lolek” P. Zuchniewicz. Bardzo ciekawa powieść biograficzna,

– „Najbardziej lubił wtorki. Opowieść o życiu codziennym Jana Pawła II” B. Grysiak,

–  „Papież z Polski. Nasz święty. Powieść biograficzna” P. Zuchniewicz,

– „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża”. Biografia papieża od momentu przyjęcia święceń do 1960r.,

– „Cuda Jana Pawła II”. Piękna książka, którą również warto przeczytać w dobie pandemii, ponieważ niesie nadzieję, tak nam wszystkim potrzebną,

– „Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej”. M. Kindziuk w książce przedstawiła dużo zdjęć i nieznanych faktów z życia rodziny Wojtyłów i oczywiście wiele ciekawostek na  temat matki Papieża Polaka,

–„1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II” T. Królak,

– „Jestem synem tej ziemi… Szlaki papieskie. Przewodniki t. 1, 2,3.” U. J. Własiuk. Jest to cykl przewodników dla turystów kochających wędrówki po górach, a dodatkowo – śladami JP2 – dużo zdjęć i nawiązań do osoby K.Wojtyły. Oczywiście nie pomijając opisów samych terenów górskich tras i miejscowości.

– „Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w oczach bezpieki” M. Lasota to pozycja dla pasjonatów historii, zdość trudna, ale zawierająca dużo zdjęć i skanów pism,

– „Pozwólcie mi odejść. Siła w słabości Jana Pawła II” to wywiad-rzeka czyli interesujące rozmowy m.in. z osobistym sekretarzem JP2 – ks. Dziwiszem, osobistym lekarzem Papieża Polaka. Książka faktograficzna, z której można dowiedzieć się, jaki Karol Wojtyła miał stosunek do cierpienia, choroby i gdzie szukał sensu życia.

I ostatnia polecana pozycja to „Santo Subito. Tajemnice świętości Jana Pawła II” A. Tornielli.

Dziękuję pani Kindze Pac, wychowawczyni internatu, za współpracę przy opracowaniu listy książek o Janie Pawle II 🙂