Wiem, dlaczego lubię czytać

Wiem, dlaczego lubię czytaćto projekt edukacyjny klasy 1b zrealizowany pod opieką wychowawczyni Bożeny Elgas w ramach uczestnictwa w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Na godzinie wychowawczej uczniowie dzielili się opiniami o korzyściach z czytania książek, opowiadali o swoich ulubionych tytułach i co one wniosły interesującego w ich życie. Potwierdzili, że książki dostarczają wielu pomysłów, są inspiracją dla zainteresowań i własnych, oryginalnych rozwiązań, które można wcielać w życie. Oprócz tego podnoszą samoocenę i kształtują charakter, ponieważ czytając książki obyczajowe lub psychologiczne rozważamy pozytywne i negatywne zachowania. Podczas zajęć w bibliotece szkolnej odbyła się sesja fotograficzna, pogadanka z nauczycielem bibliotekarzem, który opowiedział o swojej pasji i miłości do książek. Dodatkowo, niespodziewanie zaowocowało to chęcią młodzieży do zaangażowania się w wolontariat na rzecz pomocy psom przebywającym w schronisku. Kolejnym etapem projektu było nawiązanie współpracy z Biblioteką Narodową czyli zaplanowane wyjścia, aby obejrzeć zbiory biblioteki, w tym rękopisy średniowieczne, o których młodzież uczy się na języku polskim. Wynikiem udziału klasy w tym projekcie jest wzrost czytelnictwa, uczniowie więcej czytają, chętniej wypożyczają książki i wymieniają się opiniami na ich temat. Są bardziej świadomi tego, jak wiele dobrego książki wnoszą w nasze życie.